20. 10. 2017

Chodovský fotograf Willi Huttig

Willi Huttig 1909 - 2001
Během letošní svatovavřinecké pouti byla mimo jiné i v Galerii U Vavřince představena výstava fotografií významného předválečného umělce Williho Huttiga. Tento chodovský rodák se narodil 28. března 1909 a již od počátku byl předurčen pro dráhu fotografa, neboť pocházel z významné regionální fotografické rodiny. Jeho dědeček, Wenzl Fritsch (1842–1916), založil první fotografický ateliér již v roce 1884 a postupem let z něj udělal významné regionální fotografické studio. Na počátku 20. století již vlastnil a provozoval fotografické ateliéry kromě Chodova také v Karlových Varech, Drahovicích, Staré Roli, Lokti, nebo Jáchymově. Po smrti Wenzla Fritsche během první světové války převzal vedení podniku jeho syn Willi Fritsch, který těžiště podniku přesunul do Chodova, kde nechal v dnešní Tyršově ulici vystavět dům s ateliérem (dnes na jeho místě stojí čp. 844).

Willi Huttig: Při lyžování, 1936
Po roce 1932 převzal vedení zavedeného podniku svého dědečka a strýce mladý Willi Huttig (1909–2001), který jej opět rozvinul a v polovině 30. let již zaměstnával čtrnáct spolupracovníků. V této době se mu také podařilo poprvé se prosadit jako umělecký fotograf. Jeho celoživotní vášní se staly Alpy, sám byl až do své smrti nadšeným alpinistou, a právě snímky alpských vrcholků mu zajistily ocenění na více než dvaceti mezinárodních výstavách jen v průběhu třicátých let. Mimo jiné úspěšně vystavoval v Budapešti, Barceloně, Amsterodamu, New Yorku, nebo Chicagu. Většina jeho fotografií byla založena na hře se světlem a dodnes jsou některé k vidění v muzeích moderního umění.

Kromě umělecké fotografie, která byla jeho koníčkem, se samozřejmě naplno věnoval běžné fotografické práci. Většina předválečných chodovských pohlednic, rodinných fotografií a momentek pochází právě z jeho ateliéru. Se stejným nadšením se věnoval i fotografování regionu.

Willi Huttig: Popel popelu, 1955
Součást výstavy "Family of Man"
Chráněno jako součást dědictví UNESCO
Jeho úspěšnou kariéru přerušila druhá světová válka, kterou prožil jako fotograf na frontě. Po návratu zpět do Chodova zde pro něj, jako pro Němce, už nebylo místo. Jeho obchod byl zabaven a Willi Huttig se proto rozhodl ještě před odsunem odejít do Německa. Využil toho, že v Chodově sídlila americká vojenská posádka, pro kterou začal pracovat a společně s nimi Chodov také na konci roku 1945 opustil.  S sebou si odnesl jen dva fotoaparáty a několik málo svých předválečných snímků a negativů. Vše ostatní zůstalo v jeho domě v Tyršově ulici. V Německu pak delší dobu pracoval jako fotograf pro americký armádní časopis „Hvězdy a pruhy“ (Stars and Stripes), v jehož službách se dostal do hornobavorského městečka Starnberg v podhůří Alp, kde se usídlil a v roce 1947 si otevřel fotografický ateliér. Brzy se stal proslulý jako portrétista a jeho služeb využívaly přední osobnosti nejen Německa – mezi jeho klienty najdeme i takové hvězdy jako byl Elvis Presley. Až do konce ale zůstal věrný především Alpám a Starnbergu, kde také 27. prosince 2001 zemřel.

Za svůj život vyhrál hlavní cenu na čtyřiceti osmi mezinárodních výstavách po celém světě. Jedna jeho fotografie je dokonce v rámci souboru The Family of Man (Lidská rodina) chráněna jako součást světového dědictví UNESCO. Dosáhl nejvyšších uznání, ale v jeho rodném městě se na něj zapomnělo. Proto také bude dílo Williho Huttiga připomenuto městským kalendářem pro rok 2018. Abychom nezapomínali, že i z Chodova pocházely a pocházejí výjimečné osobnosti.

Willi Huttig ve třicátých letech 20. století
Horní nádraží v Karlových Varech, cca 1930Hrad Loket, cca 1935

Na cestě

Sokolov

Chodov, 1933

Chodov, 1940

Chodov, 1940

Vintířov, cca 1930

Sáňkování, cca 1935

 Elvis Presley, Vera Tschechowa, 1959

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkujeme za Váš komentář!