3. 7. 2017

Pozvánka na 340. svatovavřineckou pouť

Svatovavřinecká pouť letos oslaví kulaté narozeniny – poprvé se totiž uskutečnila v roce 1677 a budeme ji tedy slavit již po 340., což z ní dělá jednu z nejstarších poutí v našem regionu. Tomu také odpovídá slavnostní program, jehož jádrem je svěcení dvou nových kostelních zvonů, ale rád bych Vás pozval i k dalším akcím.

Již v pátek 11. srpna se v 16.00 uskuteční představení obrazů křížové cesty v kostele svatého Vavřince. V letech 2016 a 2017 nechalo město Chodov odborně zrestaurovat čtrnáct obrazů unikátní křížové cesty a u příležitosti pouti budou poprvé představeny veřejnosti. Cyklus čtrnácti pláten s tématikou křížové cesty se řadí mezi nejvýznamnější umělecké památky chodovského kostela svatého Vavřince. Obrazy jsou nyní uložené na veřejnosti nepřístupném místě. První chodovská křížová cesta byla vytvořena v roce 1789, v polovině 19. století pak došlo k přemalování některých pláten místními malíři.

V sobotu 12. srpna začne program v 09.30 na náměstí před kostelem svatého Vavřince, kde Mons. Tomáš Holub, biskup plzeňský, slavnostně posvětí dva nové kostelní zvony – svatého Vavřince a svatého Floriána. Ihned po vysvěcení budou oba zvony před zraky Chodováků vyzdviženy jeřábem do věže kostela, kde budou zavěšeny.

Na svěcení zvonů plynule naváže v 10.00 výroční česko-německá poutní mše svatá, kterou bude celebrovat opět plzeňský biskup. Během mše zazní některé skladby chodovského učitele a skladatele Franze Heinzmanna (1877–1966), který je složil právě pro účely svatovavřinecké pouti. Franz Heinzmann byl od roku 1905 učitelem měšťanské školy v Chodově, později se stal jejím ředitelem. Na závěr mše, přibližně před polednem, se pak společně na téměř čtvrt hodiny poprvé rozezní všechny tři kostelní zvony.

V 15.00 proběhne v galerii U Vavřince vernisáž výstavy děl chodovského rodáka Williho Huttiga. Tento umělec se narodil v roce 1909 v Chodově a pocházel z rodiny místního fotografa Williho Fritsche. Po svém dědečkovi převzal ve 30. letech fotografický ateliér a provozoval jej až do roku 1946, kdy odešel do Bavorska. V rámci výstavy budou představeny jeho nejvýznamnější fotografie, se kterými vyhrál i celou řadu významných světových ocenění a výstav.

Poslední pouťový den, neděle 13. srpna, bude patřit především vzpomínkovým setkáním. V 11.00 se v parku na místě zbořeného domu naproti budově chodovského vlakového nádraží setkají členové továrnické a průmyslnické rodiny Carla Gasche. K uctění památky jejich předků bude zřízena pamětní cedule v parku v Nádražní ulici, kde se nacházely Gaschovy strojírny a kde rodina bydlela.

A jako již tradičně se u příležitosti pouti uskuteční také vzpomínkové setkání, jehož účelem je uctít památku zaniklé vesnice Smolnice a jejích zemřelých obyvatel. Toto setkání proběhne za přítomnosti obyvatel zaniklé obce ve 13.00 u Smolnického kříže na hrázi Bílé vody.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkujeme za Váš komentář!