19. 3. 2014

Chodovská socha V.I.Lenina

Jako prakticky v každém větším městě, tak i v Chodově stál pomník Vladimíra Iljiče Lenina, vůdce komunistické revoluce v Rusku a zakladatele Sovětského svazu. První návrhy na vystavění pomníku se díky silné pozici KSČ v regionu objevily již krátce po skončení druhé světové války a nakonec byl pomník odhalen dne 9. listopadu 1947 (u příležitosti 30. výročí Velké říjnové socialistické revoluce) v chodovském Leninově parku (park u evangelického kostela) na místě německého pomníku obětem válek z roku 1898 (tento pomník byl znovu obnoven před několika lety na původním místě).


V místní kronice k tomu byl proveden slavnostní zápis tohoto znění:
"U příležitosti oslav 30.výročí říjnové revoluce vzpomíná i naše město Chodov ušlechtilého úsilí demokratických a pokrokových národů SSSR o zajištění trvalého a spravedlivého míru mezi národy.
Svůj vděk projevuje občanstvo města Chodova zbudováním pomníku jednomu z největších synů SSSR - Vladimírou Iljiči Leninovi, jehož odhalení se koná dne 9.listopadu 1947."
Leninova busta se stala centrem výročních oslav ve městě, kladly se k ní věnce a proslovovaly se u ní projevy. Během výstavby města v šedesátých a sedmdesátých letech byla socha přesunuta k tehdejší budově Místního národního výboru (dnes Dům u Vavřince, sídlo Infocentra), kde stála až do roku 1989, kdy byla po Sametové revoluci odklizena. Zda "náš" Lenin stojí v nějakém skladišti, nebo byl zničen, nevíme.
Slavnostní zápis v obecni kronice z roku 1947 u příležitosti odhalení sochy V.I.Lenina
Zápis v kronice z roku 1947
Práce na úpravě Leninova parku v létě roku 1947. Uprostřed parku stojí podstavec odstraněného pomníku obětem válek.

Slavnostní odhalení sochy V.I.Lenina dne 9.listopadu 1947 (Lenin vpravo nahoře)
Leninova busta na svém pozdějším stanovišti pod budovou Místního národního výboru.
Leninova busta na svém pozdějším stanovišti pod budovou Místního národního výboru.
Vzpomínková akce u sochy V.I.Lenina

Vzpomínková akce u sochy V.I.Lenina

Vzpomínková akce u sochy V.I.Lenina3 komentáře:

 1. Skvělé články, pane Bělohlávku, velice Vám fandím v dalším publikování. Jsem chodovský rodák a moc rád koukám do historie Chodova, o které toho na internetu k nalezení moc není.
  Tento článek mi připomněl onu bustu, kterou pamatuji velice matně (jsem ročník 1983), ale hlavně podstavec, který před bývalým MěNV stál ještě hezkou řádku let po revoluci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme za uznání. V těch několika publikacích, které k dějinám Chodova existují, se dočtete většinou jen dlouhé seznamy dat a čísel, počty tun vytěženého uhlí v okolí a nárůsty počtu obyvatel v tabulkách. Chtěli bychom ukázat, že historie není jen dlouhý seznam dat, ale především lidé, kteří žijí "obyčejné" životy a přitom tvoří dějiny.

   Vymazat
 2. Leninova podobisna ležele ještě v 90.letech na půdě dnes Domu u Vavřince.Moje babi tam uklízela a já se tehdy do těchto prostor dostal.

  OdpovědětVymazat

Děkujeme za Váš komentář!