16. 3. 2014

Čertův trůn nad Chodovem

Pokud jste se někdy byli projít "na Skalce" či snad "za potůčkem", mohli jste dojít až do březového hájku kousek od budovy vodárny. Tam, pod pískovým nánosem sem a tam vyčnívají ze země velké žulové kameny - často různě zaoblené a dnes utopené uprostřed porostu. Ale nebylo tomu tak vždycky - do 60. let byl vrch prakticky holý a byl z něj krásný výhled na město v údolí. Možná právě kvůli tomu krásnému výhledu se mezi místními tradovalo, že na kamenech tam sedával sám ďábel...

"Na výšině západně od Chodova, které se zde říká „Hoa“ – Hard-Wald - leží velký žulový masiv s několika kruhovými prohloubeninami. Zde měl za pohanských dob často sedávat samotný Ďábel a ze svého vyvýšeného trůnu odsud řídil své panství. Statkářům zaklínal dobytek, sesílal hromy a krupobití, posílal poutníky na špatné cesty a ovládal tajemnou silou lidi i zvířata ve své blízkosti.

Jednou seděl opět Ďábel na svém trůně, odkud obhlížel široký kraj. Najednou však zaslechl z lesa zvuky, které se přibližovaly. Čert už přemýšlel, co by mohl tomu blížícímu se pocestnému škaredého provést, když tu náhle vyšel z lesa kněz, který držel v rukou kříž. V ten okamžik Ďábel strašlivě zaklel, seskočil ze svého trůnu a v oblaku kouře zmizel v zemi.

Od těch časů se zde již Ďábel nikdy neobjevil a lidem a zvěři již neškodil. Jen ten kámen je od té doby lidem ze širokého okolí zván Ďáblovým trůnem."


Pověst byla zapsána do obecní kroniky na základě vyprávění místních obyvatel chodovským učitelem Antonem Ebertem (*1864). Jedná se o častý motiv lidových pověstí - čerti, ďáblové, strašidla a démoni byli nejčastějšími postavami lidové představivosti. Pro středověkého a raně novověkého člověka, který takřka nikdy neopouštěl údolí, ve kterém žil, představovaly tyto bytosti všechno to, co jej celý život ohrožovalo a zároveň to dávalo jasnou podobu všemu neznámému, čeho se bál - lesa, neznámých a nebezpečných míst. 


"Čertův trůn" na fotografii z kroniky chodovské knihovny z roku 1937.

Nahoře "Čertovy kameny" kolem roku 1920 a dole v roce 2014


2 komentáře:

  1. Dobrý den, neměl by jste k tomuto místu přesné souřadnice?
    Ráda bych se tam podívala.
    Děkuji

    OdpovědětVymazat

Děkujeme za Váš komentář!